Latviski English По-русски

Kas ir dzemdes mioma?

Dzemdes mioma jeb fibromioma ir labdabīgs dzemdes gludās muskulatūras veidojums dzemdes sienā.

Miomas var būt dažāda izmēra, tās var būt vairākas, parasti ir lēni augošas un nerada simptomus. Miomas, kas nerada sūdzības, nav nepieciešams ārstēt. Dzemdes miomas ir ļoti bieži sastopama saslimšana līdz pat 75% sieviešu populācijā vecumā no 45-50 gadiem.

25% sieviešu, kurām ir konstatēta dzemdes mioma, ir novērojami izteiktāki vai mazāk izteikti simptomi un kādā brīdī var rasties nepieciešamība pēc ārstēšanas.

Kādi ir dzemdes miomas simptomi un pazīmes?

 • Pastiprināta vai ilgstoša asiņošana menstruāciju laikā
 • Spiediena vai sāpju sajūta iegurnī
 • Vēdera palielināšanās apjomā miomas dēļ
 • Spiediena sajūtas uz urīnpūsli vai taisno zarnu
 • Diskomforts dzimumattiecību laikā

Kad ārstēt?

Dzemdes mioma ir jāārstē gadījumos, ja tā rada kādas no augstāk uzskaitītajām sūdzībām vai visa dzemde palielinās līdz izmēriem, kas atbilst vismaz 12.grūtniecības nedēļām.

Retos gadījumos mioma var izraisīt akūtas sāpes, kad tās straujā augšana netiek pietiekami nodrošināta ar asins apgādi un tā sāk nekrotizēties.

Miomas klasificē pēc to atrašanās vietas dzemdes sienā - intramurālie mezgli aug dzemdes muskuļu slānī, submukozie atrodas dzemdes dobumā un subserozie ir lokalizēti uz dzemdes virsmas.

Parasti mezgli atrodas daļēji uz virsmas un daļēji muskuļslānī vai daļēji dzemdes dobumā un daļēji muskuļslānī.

Miomu cēloņi

Precīzi nav zināmi miomu rašanās cēloņi, taču ir dažas vadošās teorijas:

 • Ģenētiskā predispozīcija;
 • Hormonālā disbalansa teorija - kļūstot aizvien izteiktākam estrogēnu un progesterona disbalansam, tuvojoties menopauzei, mainās dzemdes muskuļšķiedru augšana un tā notiek neprognozējami, neregulēti un kādā vietā veidojas sabiezēts muskuļslānis, kas vēlāk izveido šos miomas mezglus;
 • Augšanas faktori tādi kā, piemēram, insulīnam līdzīgais augšanas faktors. Kā viens no iespējamajiem iemesliem tiek uzskatīts disbalanss dažādos organismam nepieciešamajos augšanas faktoros.

Dzemdes miomas parasti veidojas lēnām, bet dažkārt mezgli var augt ļoti strauji. Bīstamāki un prasa lielāku uzmanību tieši šie strauji augošie mezgli.

Tas ir ļoti reti, bet tieši starp šādi strauji augošiem mezgliem var tikt konstatētas ļaundabīgas izmaiņas. Iemesls straujai mezgla augšanai var būt dzemdes sarkoma, kas ir novērojama aptuveni 0.1-0.3% gadījumu.

Vēl ir dažādi starpstāvokļi starp absolūti labdabīgām miomām un sarkomām un šīs situācijas tiek sauktas par miomām "ar paaugstinātu mitotisko aktivitāti".

Riska faktori

 • Iedzimtība - ja  ģimenē kādai sievietei ir dzemdes mioma, tad ir paaugstināts miomu veidošanās risks;
 • Agrīni uzsākušās menstruācijas
 • Kombinētas orālās kontracepcijas lietošana anamnēzē
 • Liekais svars
 • D vitamīna trūkums
 • Pastiprināta sarkanās gaļas lietošana uzturā
 • Neliels dārzeņu patēriņš uzturā
 • Alkohols

Mioma un grūtniecība

Miomas parasti netraucē grūtniecībai, tomēr ir iespējams, ka miomas, īpaši dzemdes iekšpusē, zemgļotādā lokalizētie mezgli var būt neauglības vai spontānu abortu iemesls.

Miomu mezgli dažkārt var palielināt dažu grūtniecības komplikāciju risku, piemēram, placentas priekšlaicīgu atslāņošanos un priekšlaicīgas dzemdības.

Profilakse

Tiek uzskatīts, ka veselīgs dzīvesveids ar sabalansētu uzturu, kas izraisa mazāk brīvo radikāļu rašanos, rada arī mazākus riskus miomu attīstībai.

Diagnostika

Miomas parasti tiek konstatētas nejauši, veicot iegurņa ultrasonogrāfiju. Tāpat arī ginekoloģiskās izmeklēšanas laikā var nejauši sataustīt nelīdzenumus dzemdes virsmā vai vienkārši palielinātu dzemdi.

Iegurņa ultrasonogrāfija

Viens no labākajiem un vienkāršākajiem izmeklējumiem miomas izmēru un lokalizācijas precizēšanai ir iegurņa ultrasonogrāfija, kas ir pieejama katrā modernā ginekologa pieņemšanas kabinetā.

Lielākā daļa ginekologu veic šo izmeklējumu un pratīs bez grūtībām aprakstīt miomas izmērus un precizēt tā lokalizāciju. Atkarībā no miomas izmēriem un tās lokalizācijas tālāk ir atkarīgi iespējamie ārstēšanas veidi.

Ļoti retos gadījumos miomas novietojuma un izmēru precizēšanai ir nepieciešams veikt mazā iegurņa magnētisko rezonansi.

Histeroskopija vai histerorezektoskopija

Histeroskopija ir dzemdes dobuma apskate ar videokameras palīdzību no dzemdes dobuma puses. Ar to ir iespējams novērtēt dzemdes dobumu no iekšpuses, bet nav iespējams veikt manipulācijas. Šī izmeklējuma priekšrocība ir tā, ka izmeklējums ir gandrīz nesāpīgs un to ir iespējams veikt ambulatoros apstākļos.

Histerorezektoskopija tiek izmantota jau ārstnieciskos nolūkos miomas mezglu izlobīšanai un polipu izgriešanai. Šī procedūra tiek veikta vispārējā narkozē.

Dr.med.Ronalds Mačuks

Pieteikties vizītei

Ja Jums radušies jautājumi attiecībā uz miomu operācijām, lūdzu, pierakstieties uz vizīti pie Dr.med.Ronalda Mačuka.

Pieteikties

Dzemdes miomas ārstēšanas veidi

Nav vienas noteiktas pieejas dzemdes miomu ārstēšanā. Atkarībā no miomas mezglu lokalizācijas,  simptomiem, vecuma, pacientes konstitūcijas, blakussaslimšanām un pacientes vajadzībām (nepieciešama grūtniecība) izvēlas piemērotāko.

Nogaidoša taktika

Visbiežāk sievietēm ar miomām nav nekādu simptomu, vai, ja ir kādas neizteiktas sūdzības, tad ar tām var sadzīvot. Viena no biežākajām taktikām pirmreizēji diagnosticētas miomas gadījumā ir nogaidoša taktika. Pacientēm tiek lūgts atkārtot ginekoloģisko ultrasonogrāfiju pēc 3 un tad pēc 6 mēnešiem. Ja mezgli dinamikā nemainās un netraucē, nerada pastiprinātu menstruālo asiņošanu, tad nekas nav jādara.

Turpmāk var novēro miomas mezglus ik 12 mēnešus. Nogaidošai taktikai ir ļoti nozīmīgs sievietes vecums - jo tuvāk sieviete ir menopauzei, jo drošāk sievietei var rekomendēt nogaidošu taktiku. Ir lielāka iespēja, ka drīzumā iestāsies menopauze un miomu augšana apstāsies.

Menopauzē miomas nekad pilnībā neizzūd, tās nedaudz samazinās izmēros un šādas asimptomātiskas miomas nevajag operēt.

Medikamentozā ārstēšana

Viens no populārākajiem medikamentiem miomu ārstēšanā ir Esmya, taču šobrīd mūsu klīnikas ārsti nerekomendē izvēlēties šo ārstēšanas veidu.

Eiropas Zāļu aģentūras (EMA) Farmakovigilances riska vērtēšanas komiteja (PRAC) pašlaik veic zāļu “Esmya” lietošanas guvumu un risku atkārtotu vērtēšanu, jo ir saņemti ziņojumi par smagiem aknu bojājumiem, tostarp arī par aknu mazspēju, kuras dēļ nepieciešama transplantācija. Zāļu valsts aģentūra (ZVA) ziņo, ka visām sievietēm, kas lieto “Esmya”, ārstēšanas laikā vismaz reizi mēnesī jāveic aknu funkcijas pārbaudes. Ja pārbaudēs tiek konstatētas novirzes (aknu enzīmu līmenis paaugstināts vismaz 2 reizes virs normas robežas), veselības aprūpes speciālistiem jāpārtrauc terapija ar “Esmya” un paciente rūpīgi jāuzrauga. Aknu funkcijas pārbaudes jāatkārto 2 līdz 4 nedēļas pēc ārstēšanas pārtraukšanas. Tāpat PRAC arī iesaka šobrīd neuzsākt jaunu pacientu ārstēšanu ar “Esmya” un pacientēm, kam ārstēšanas kurss ir pabeigts, ieteikts nesākt atkārtotu ārstēšanu ar šīm zālēm.

No retāk izmantotajiem medikamentiem, ko var lietot miomu terapijā, ir Gonadotropīna atbrīvojošā hormona (Gn-RH) agonisti - Diferelīns. Šī medikamenta negatīvā īpašība ir ārkārtīgi izteiktie karstuma viļņi. Parasti Diferelīnu izmanto pirms ķirurģiskās ārstēšanas ar mērķi samazināt miomas izmērus, lai tehniski būtu vieglāk veikt miomas mezgla izlobīšanu.

Progestīnu izdalošajai spirālei "Mirena" ir maza ietekme uz miomas mezgliem. Tās galvenā priekšrocība ir sievietes pārejas vecuma nodrošināšanā, lai samazinātu negaidītas asiņošanas riskus.

Embolizācija

Latvijā miomu embolizāciju veic RAKUS klīnikas "Gaiļezers" Radioloģijas nodaļā, P.Stradiņa KUS Radioloģijas nodaļā, taču vislielākā pieredze šajā jomā ir kolēģiem Liepājas Regionālajā slimnīcā.

Dzemdes miomu embolizācija ir mazinvazīva procedūra, kuras laikā caur cirkšņa artēriju tiek ievadīta zonde jeb stīga, kuru aizvada pa asinsvadiem radioloģiskā kontrolē līdz dzemdes asinsvadiem vai pat līdz miomu apasiņojošajam asinsvadam un to slēdz. Asinsvadā tiek ielaistas silikona bumbiņas, "lietussardziņi", putas vai līme utt. Šajā jomā notiek ļoti strauja attīstība un izmantotie materiāli var stipri atšķirties.

Izvēloties šo ārstēšanas metodi ir jāatcerās, ka šai metodei ir atsevišķi ierobežojumi - to nedrīkst veikt sievietēm, kas vēl plāno grūtniecību.

Laparaskopiska konservatīva miomektomija

Šī ir viena no pieprasītākajām operācijām jaunu sieviešu vidū, jo operācija ļauj saglabāt dzemdi. Miomas mezgli tiek izlobīti no dzemdes sienas un pati dzemdes siena pēc tam tiek sašūta. Rezultātā sievietei pēc tam ir iespējams dzemdēt.

Konservastīvu miomektomiju ir iespējams veikt sievietēm ar mezgliem līdz 10 cm dimetrā. Šie mezgli pēc izlobīšanas tiek izvadīti no vēdera dobuma izmantojot morceleratoru. Morcelerators ir ierīce, kas ļauj sasmalcināt miomas audus un tos evakuēt no vēdera dobuma pa 10mm caurumu.  

Pēc laparaskopiskajām operācijām sievietēm saglabājas nelieli giezieni ādā 10-15mm garumā, kas laika gaitā kļūst nemanāmi. Tieši minimāli invazīvās pieejas dēļ pacientes jau pēc 2-3 stundām spēj pašas piecelties no gultas, apmeklēt labierīcības un pārvietoties palātas robežās. Vēl pēc dažām stundām pacientes parasti vēlās doties mājās un, ja operācijas laikā nav bijuši sarežģījumi,  tiek izrakstītas no stacionāra. Ja ir nepieciešamība novērot, tad pacientes tiek izrakstītas nākamajā rītā. 

Pēc operācijas visām sievietēm lūdzam smērēt uz rētām speciālās, šim nolūkam paredzētās, ziedes, piemēram, Dermatix, Bionect vai Strataderm. 

Konvencionālā operācija

Konvencionālā ķirurģija paredz miomas izgriešanu vai visas dzemdes izgriešanu, veicot griezienu vēdera priekšējā sienā. Parasti grieziens vēdera priekšējā sienā tiek veikt horizontālā virzienā tieši viss kaunuma apmatojuma un ir 12-15 cm garš. Šādu pieeju parasti izvēlās lielu miomu gadījumā, kā arī sarežģītu lokalizāciju gadījumā, kad nav iespējams nodrošināt pārliecinošu kontroli pār asiņošanu. Tie var būt mezgli, kas lokalizēti tieši dzemdi apasiņojošo asinsvadu tuvumā vai dziļi dzemdes muskuļslānī.

Pilnīgi dzemdes izgriešanu var veikt sievietēm, kuras vairs neplāno dzemdēt. Tas ir mīts, ka pēc šādām operācijām sieviete kļūst mazāk sievišķīga, nepilnvētīga vai nespēj izjust labsajūtu dzimumattiecību laikā. Šajā ziņā ne sievietes, ne arī vīrieša sajūtās nekas nemainās.

Atveseļošanās pēc miomas operācijas

Atlabšanas process ir atkarīgs no iepriekš pielietotās ārstēšanas. Pēc laparaskopiskām miomu operācijām atlabšanas laiks parasti ir dažas dienas līdz vienai nedēļai. Šajā laikā var būt neparastas sajūtas vēderā, kas ir saistītas ar atlieku ogļskābās gāzes uzsūkšanos, var būt diskomforts plecu rajonā, kas rodas diafragmas kairinājuma rezultātā, tāpat saglabājas diskomforts operācijas rētu rajonā.

Galvenās laparaskopisko operāciju priekšsrocības ir tieši īsais atlabšanas laiks. Parasti jau pēc nedēļas var atgriezties pie ikdienišķajām aktivitātēm. Ja darbs ir saistīts ar fizisku slodzi, tiek izrakstīta darba nespējas lapa līdz 4 nedēļām.

Garāks atlabšanas periods pēc miomu operācijām ir nepieciešams reizēs, kad operācija ir veikta ar griezienu. Grieziena gadījumā atlabšana aizņem vairāk laika - 4 līdz 6 nedēļas un grūtāks ir tūlītējais pēcoperācijas periods. 

Dr.med.Ronalds Mačuks

Pieteikties vizītei

Ja Jums radušies jautājumi attiecībā uz miomu operācijām, lūdzu, pierakstieties uz vizīti pie Dr.med.Ronalda Mačuka.

Pieteikties

Dzemdes miomas operācijas cenas

Miomas operāciju cenas ir ļoti atkarīgas no ķirurģiskās ārstēšanas veida. Vissarežģītākās operācijas ir miomas mezglu izlobīšanas operācijas. Ja miomas mezgls ir salīdzinoši neliels un ir pateicīga tā lokalizācija, tad pacienta līdzmaksājums operācijai ir 300 vai 355 eur. Ja izlobīšana ir tehniski sarežģītāka, tad operācijas maksa ir 1500 eur. 

Ja mioma ir liela un pārsniedz 10-12 cm uz operācijas brīdi, ieaug dziļi dzemdes muskuļslānī vai arī lokalizēta olvadu un dzemdes galveno apasiņojošo asinsvadu tuvumā, tad mēģinām sievieti atrunāt no laparaskopiskas operācijas un piedāvājam šo mezglu izoperēt atvērtā veidā caur griezienu. Šo operāciju gadījumā ir ļoti svarīgi nodrošināt dzemdes funkcionalitāti, lai pēc tam sievietei var veiksmīgi noritēt grūtniecība un dzemdības.

Otrs risinājums miomas mezglu likvidēšanā ir to izoperēšana kopā ar visu dzemdi, saglabājot dzemdes kaklu un olnīcas. Arī šādas operācijas līdzmaksājums ir 300 vai 355 eur.

Norādītajās cenās ir iekļauta gan uzturēšanās slimnīcā, gan pašas operācijas izmaksas.

Biežāk uzdotie jautājumi

Vai mioma sāp?

Parasti miomas nesāp. Sāpes var rasties tikai straujas miomas augšanas gadījumā, kā arī situācijās, kad notiek dzemdes virsmā virspusēji izauguša mezgla sagriešanās.

Vai mioma var izzust?

Mioma nevar izzust. iestājoties menopauzē miomas samazinās izmēros, bet nekad neizzūd.

Vai ar miomu var iet pirtī?

Jā, sievietes ar miomu drīkst iet pirtī. Pirtī nevajadzētu karsēties gadījumos, kad mioma ir iemesls asiņošanai no dzimumceļiem, jo šāda karsēšanās var provocēt miomas asiņošanu.

Zvanīt