Kas ir dzemdes mioma?
Dzemdes mioma jeb fibromioma ir labdabīgs dzemdes gludās muskulatūras veidojums dzemdes sienā.
Miomas var būt dažāda izmēra, tās var būt vairākas, parasti ir lēni augošas un nerada simptomus. Miomas, kas nerada sūdzības, nav nepieciešams ārstēt. Dzemdes miomas ir ļoti bieži sastopama saslimšana, līdz pat 75% sieviešu populācijā vecumā no 45-50 gadiem.
25% sieviešu, kurām ir konstatēta dzemdes mioma, ir novērojami izteiktāki vai mazāk izteikti simptomi, un kādā brīdī var rasties nepieciešamība pēc ārstēšanas.
Kādi ir dzemdes miomas simptomi un pazīmes?
- Pastiprināta vai ilgstoša asiņošana menstruāciju laikā
- Spiediena vai sāpju sajūta iegurnī
- Vēdera apjoma palielināšanās miomas dēļ
- Spiediena sajūta uz urīnpūsli vai taisno zarnu
- Diskomforts dzimumattiecību laikā
Kad ārstēt?
Dzemdes mioma ir jāārstē gadījumos, ja tā rada kādas no augstāk uzskaitītajām sūdzībām vai visa dzemde palielinās līdz izmēriem, kas atbilst vismaz 12. grūtniecības nedēļai.
Retos gadījumos mioma var izraisīt akūtas sāpes, kad tās straujā augšana netiek pietiekami nodrošināta ar asins apgādi, un tā sāk nekrotizēties.
Miomas klasificē pēc to atrašanās vietas dzemdes sienā - intramurālie mezgli aug dzemdes muskuļu slānī, submukozie atrodas dzemdes dobumā, un subserozie mezgli ir lokalizēti uz dzemdes virsmas.
Miomu cēloņi
Precīzi nav zināmi miomu rašanās cēloņi, taču ir dažas vadošās teorijas:
- Ģenētiskā predispozīcija;
- Hormonālā disbalansa teorija - kļūstot aizvien izteiktākam estrogēnu un progesterona disbalansam, tuvojoties menopauzei, mainās dzemdes muskuļšķiedru augšana, un tā notiek neprognozējami, neregulēti, un kādā vietā veidojas sabiezēts muskuļslānis, kas vēlāk izveido šos miomas mezglus;
- Augšanas faktori tādi kā, piemēram, insulīnam līdzīgais augšanas faktors. Kā viens no iespējamajiem iemesliem tiek uzskatīts disbalanss dažādos organismam nepieciešamajos augšanas faktoros.
Dzemdes miomas parasti veidojas lēni, tikai retos gadījumos mezgli palielinās ļoti strauji. Bīstamāki un lielāku uzmanību prasa tieši strauji augošie mezgli. Ļoti reti, bet tieši starp šādiem strauji augošiem mezgliem var tikt konstatētas ļaundabīgas izmaiņas. Iemesls straujai mezgla augšanai var būt dzemdes sarkoma, kas ir novērojama aptuveni 0.1-0.3% gadījumos. Vēl ir dažādi starpstāvokļi starp absolūti labdabīgām miomām un sarkomām, un šīs situācijas tiek sauktas par miomām "ar paaugstinātu mitotisko aktivitāti" jeb STUMP miomas, kas nekad nekļūst ļaundabīgas. NEKAD. Satraukums par iespējamo miomas malignizēšanos jeb pārvēršanos ļaundabīgā audzējā nedrīkst būt iemesls, lai sieviete vēlētos veikt operāciju.
Riska faktori
- Iedzimtība - ja ģimenē kādai sievietei ir dzemdes mioma, tad sievietei ir paaugstināts miomu veidošanās risks
- Agrīni sākušās menstruācijas
- Kombinētas orālās kontracepcijas lietošana anamnēzē
- Liekais svars
- D vitamīna trūkums organismā
- Pastiprināta sarkanās gaļas lietošana uzturā
- Neliels dārzeņu patēriņš uzturā
- Alkohols
Mioma un grūtniecība
Miomas netraucē grūtniecībai, tomēr ir iespējams, ka miomas, īpaši dzemdes iekšpusē, zemgļotādā lokalizētie mezgli, var būt neauglības vai spontānas grūtniecības pārtraukšanās iemesls.
Miomu mezgli dažkārt var palielināt dažu grūtniecības komplikāciju risku, piemēram, placentas priekšlaicīgu atslāņošanos un priekšlaicīgas dzemdības.
Diagnostika
Miomas visbiežāk tiek konstatētas nejauši, veicot iegurņa ultrasonogrāfiju. Tāpat arī ginekoloģiskās izmeklēšanas laikā var nejauši sataustīt nelīdzenumus dzemdes virsmā vai vienkārši palielinātu dzemdi.
Iegurņa ultrasonogrāfija
Viens no labākajiem un vienkāršākajiem izmeklējumiem, miomas izmēru un lokalizācijas precizēšanai, ir iegurņa ultrasonogrāfija, kas ir pieejama katrā modernā ginekologa pieņemšanas kabinetā. Lielākā daļa ginekologu veic šo izmeklējumu un pratīs bez grūtībām aprakstīt miomas izmērus un precizēt tās lokalizāciju. Atkarībā no miomas izmēriem un tās lokalizācijas tiek noteikti iespējamie ārstēšanas veidi. Ļoti retos gadījumos, miomas novietojuma un izmēru precizēšanai, ir nepieciešams veikt mazā iegurņa magnētisko rezonansi.
Histeroskopija vai histerorezektoskopija
Šīs metodes parasti tiek izmantotas dzemdes izmeklēšanai un ārstēšanai no dzemdes dobuma puses.
Histeroskopija ir dzemdes dobuma apskate ar videokameras palīdzību, no maksts puses. Izmeklējuma laikā, ar histeroskopu iekļūst dzemdes dobumā, caur dzemdes kaklu, un apskata dzemdes dobumu no iekšpuses.
Histerorezektoskopu izmanto jau dažādu manipulāciju veikšanai dzemdes dobumā, un šo procedūru veic vispārējā narkozē. Histerorezektoskopam ir darba kanāls, kas ļauj veikt miomas mezglu, līdz pat 5-6cm diametrā, izgriešanu.
Pieteikties vizītei
Ja Jums radušies jautājumi attiecībā uz miomu operācijām, lūdzu, pierakstieties uz vizīti pie Dr.med.Ronalda Mačuka.
Dzemdes miomu ārstēšanas veidi
Nav vienas noteiktas pieejas dzemdes miomu ārstēšanā. Atkarībā no miomas mezglu lokalizācijas, simptomiem, pacientes vecuma, pacientes konstitūcijas, blakussaslimšanām un pacientes vajadzībām (nākotnē vēlama grūtniecība) var būt dažādas terapijas iespējas.
Nogaidīšanas taktika
Pirmreizēji diagnosticētas nelielas miomas gadījumā tiek pielietota nogaidīšanas taktika. Pacientēm tiek lūgts atkārtot ginekoloģisko ultrasonogrāfiju pēc 3 un tad pēc 6 mēnešiem. Ja mezgli dinamikā nemainās un netraucē, nerada pastiprinātu menstruālo asiņošanu, tad ārstēšana nav nepieciešama. Turpmāk mezglus novēro ik pēc 12 mēnešiem. Nogaidīšanas taktikai ir ļoti nozīmīgs sievietes vecums - jo tuvāk sieviete ir menopauzei, jo drošāk sievietei var rekomendēt nogaidīšanas taktiku. Ir lielāka iespēja, ka drīzumā iestāsies menopauze, un miomas augšana apstāsies. Menopauzē miomas nekad pilnībā neizzūd, tās samazinās izmēros un šādas asimptomātiskas miomas nav jāoperē.
Medikamentozā ārstēšana
Šobrīd pasaulē jaunākais medikaments miomu ārstēšanai ir Ryeqo, kas satur gonodropā atbrīvotājhormona receptoru antagonistu Relugolix 40mg, 1mg estradiola un 0.5mg noretisterona acetāta. Tas ir medikaments, kas ļauj samazināt miomas izmērus un tās radīto pastiprināto asiņošanu, vienlaicīgi neradot karstuma viļņus, jo ir pievienota tā saucamā "add back therapy" ar nelielu estrogēnu devu un gestagēno komponenti, kas pasargā endometriju. Medikamenta izmaksas ir aptuveni 100 eur/mēnesī, un medikaments ir jālieto ilgstoši.
Otrs medikaments miomu ārstēšanā ir Esmya, kuru šobrīd mūsu klīnikas ārsti nerekomendē, kamēr tiek veikti papildus pētījumi attiecībā uz medikamenta drošību.
Retāk, bet reizēm, tiek izmantoti Gonadotropīna atbrīvojošā hormona (Gn-RH) agonisti, piemēram, Diferelīns. Šo medikamentu negatīvā īpašība ir izteikti karstuma viļņi. Parasti šos medikamentus izmanto pirms ķirurģiskās ārstēšanas, ar mērķi samazināt miomas izmērus, lai tehniski būtu vieglāk veikt miomas mezgla izlobīšanu. Taču arī šos medikamentus var kombinēt ar estrogēniem un progestīniem pēc "add back therapy" principa.
Progestīnu izdalošajai spirālei "Mirena" ir maza ietekme uz miomas mezgliem. Tās galvenā priekšrocība ir sievietes pārejas vecuma nodrošināšanā, kas ļauj samazināt negaidītu asiņošanu risku.
Embolizācija
Latvijā miomu embolizāciju veic RAKUS klīnikas "Gaiļezers" Radioloģijas nodaļā, P.Stradiņa KUS Radioloģijas nodaļā, taču vislielākā pieredze šajā jomā ir kolēģiem Liepājas Reģionālajā slimnīcā.
Dzemdes miomu embolizācija ir mazinvazīva procedūra, kuras laikā caur cirkšņa artēriju tiek ievadīta zonde jeb stīga, kuru aizvada pa asinsvadiem, radioloģiskā kontrolē, līdz dzemdes asinsvadiem vai pat līdz miomu apasiņojošajam asinsvadam un to slēdz. Asinsvadā tiek ielaistas silikona bumbiņas, "lietussardziņi", putas vai līme utt. Šajā jomā notiek ļoti strauja attīstība, un izmantotie materiāli var stipri atšķirties.
Izvēloties šo ārstēšanas metodi ir jāatcerās, ka šai metodei ir atsevišķi ierobežojumi - to nedrīkst veikt sievietēm, kuras plāno grūtniecību.
Laparaskopiska konservatīva miomektomija
Šī ir viena no pieprasītākajām operācijām jaunu sieviešu vidū, jo operācija ļauj saglabāt dzemdi. Miomas mezgli tiek izlobīti no dzemdes sienas, un pati dzemdes siena pēc tam tiek sašūta. Rezultātā sievietei ir iespēja dzemdēt. Konservastīvu miomektomiju ir iespējams veikt sievietēm ar mezgliem līdz 10-12 cm diametrā. Pēc mezglu izlobīšanas no dzemdes sienas, tos sasmalcina un evakuē izmantojot morcelerātoru. Tā ir ierīce, kas ļauj sasmalcināt miomas audus un tos evakuēt no vēdera dobuma pa 10mm darba kanālu. Pēc šādas operācijas pacientei nepaliek vaļējām operācijām raksturīgās lielās rētas. Lai veiktu šo operāciju, tiek veikti atsevišķi nelieli griezieni līdz 10mm, pa kuriem tiek ievadīti optiskie un darba instrumenti. Pēc operācijas visām pacientēm lūdzam lietot speciālās brūču ziedes (Dermatix, Bionect vai Strataderm), kas ļauj brūcēm pilnvērtīgi sadzīt.
Konvencionālā operācija
Konvencionālā ķirurģija paredz atsevišķu miomas izgriešanu vai tās izgriešanu kopā ar visu dzemdi, veicot griezienu vēdera priekšējā sienā. Parasti grieziens vēdera priekšējā sienā tiek veikts horizontālā virzienā, tieši virs kaunuma apmatojuma, un ir 10-14 cm garš.
Šādu pieeju parasti izvēlās lielu miomu gadījumā, kā arī sarežģītu lokalizāciju gadījumā, kad nav iespējams nodrošināt pārliecinošu kontroli pār asiņošanu. Tie var būt mezgli, kas lokalizēti tieši dzemdi apasiņojošo asinsvadu tuvumā vai dziļi dzemdes muskuļslānī.
Pilnīgu dzemdes izgriešanu var veikt sievietēm, kuras vairs neplāno dzemdēt. Tas ir mīts, ka pēc šādām operācijām sieviete kļūst mazāk sievišķīga, nepilnvērtīga vai nespēj izjust labsajūtu dzimumattiecību laikā. Šajā ziņā, ne sievietei, ne vīrietim nemainās sajūtas intīmas tuvības laikā.
Izmēri, līdz kādiem var izaugt dzemdes mioma
Konkrētajai kundzei attēlā, iepriekšējā ārstniecības iestādē tika izteiktas aizdomas par dzemdes sarkomu un sākotnēji tika atteikta radikāla operācija. Paciente tika nosūtīta audzēja morfoloģiskai verifikācijai ar punkcijas biopsiju, ar mērķi uzsākt paliatīvu ķīmijterapiju, taču, pēc atkārtotas un vispusīgas izmeklēšanas tika secināts, ka operācija ir tehniski realizējama
Operācijas rezultāts pēc 2 stundu darba
Pēc operācijas, morfoloģiskajā izmeklēšanā apstiprinājās, ka dzemdes veidojums ir absolūti labdabīga mioma
Atveseļošanās pēc miomas operācijas
Atlabšanas process ir atkarīgs no pielietotās ārstēšanas metodes. Ja mioma ir ārstēta medikamentozi, tad paciente neizjūt pašu ārstēšanu un nav arī diskomforta pēc ārstēšanas. Medikamentozās ārstēšanas lielākais mīnuss ir miomas mezgla atkārtotas augšanas risks, pēc ārstēšanas pārtraukšanas.
Pēc laparaskopiskām miomu operācijām atlabšana noris ļoti strauji. Jau dažas stundas pēc veiktās operācijas visas pacientes ceļas kājās un pašas apmeklē labierīcības, un jau pirmajās stundās pārvietojas palātas robežās. Vakarpusē, parasti, pacientes pašas vēlās doties mājās un, ja operācija ir noritējusi bez sarežģījumiem, tiek arī izrakstītas. Nepieciešamības gadījumā lūdzam pacientes uzkavēties nodaļā līdz nākamās dienas rītam. Neliels diskomforts pēc operācijas saglabājās visu turpmāko nedēļu. Visjutīgākais pēc operācijas ir tieši kreisais sāns, pa kuru, operācijas laikā, notiek visaktīvākā darbība, bet šīs sūdzības izzūd nedēļas laikā. Parasti paciente jau pēc nedēļas var atgriezties pie ikdienas fiziskajām aktivitātēm. Ja darbs ir saistīts ar fizisku slodzi, tad tiek izrakstīta darba nespējas lapa līdz 4 nedēļām.
Garāks atlabšanas periods, pēc miomu operācijām, ir nepieciešams reizēs, kad operācija ir veikta ar griezienu. Šajos gadījumos atlabšana ilgst 4 - 6 nedēļas un grūtākās ir tieši pirmās pēcoperācijas dienas.
Pieteikties vizītei
Ja Jums radušies jautājumi attiecībā uz miomu operācijām, lūdzu, pierakstieties uz vizīti pie Dr.med.Ronalda Mačuka.
Dzemdes miomas operācijas izmaksas
Miomas operāciju cenas ir ļoti atkarīgas no ķirurģiskās ārstēšanas veida. Vissarežģītākās operācijas ir miomas mezglu izlobīšanas operācijas. Šo operāciju cenas var atšķirties - reizēm tie būs 300 eur vai 355 eur, bet, sarežģītākos gadījumos, 1500 eur.
Otrs risinājums ir miomas mezgla izoperēšana kopā ar visu dzemdi laparaskopiskā veidā. Operācijas laikā parasti tiek saglabātas abas olnīcas un dzemdes kakls. Operācijas līdzmaksājums ir 300 vai 355 eur.
Norādītajās izmaksās ir ietverta gan uzturēšanās slimnīcā, gan pašas operācijas izmaksas.
Biežāk uzdotie jautājumi
Vai mioma sāp?
Parasti miomas nesāp. Sāpes var rasties tikai straujas miomas augšanas gadījumā, kā arī situācijās, kad notiek dzemdes virsmā izaugušā mezgla sagriešanās.
Vai mioma var izzust?
Mioma nevar izzust - iestājoties menopauzei, miomas samazinās izmēros, bet nekad neizzūd pavisam.
Vai ar miomu var iet pirtī?
Jā, sievietes ar miomu drīkst iet pirtī. Pirtī nevajadzētu karsēties gadījumos, kad mioma ir iemesls asiņošanai no dzimumceļiem. Jo šāda karsēšanās var provocēt miomas asiņošanu.