Latviski English По-русски
Olnīcu cista

Kas ir olnīcu cista?

Olnīcu cista ir labdabīgs olnīcas veidojums. Ja šāda cista ilgstoši neizzūd, ja tā satur blīvus ieslēgumu vai rada kādas sūdzības, tad ir nepieciešama laparoskopiska cistas izoperēšana, saglabājot veselos olnīcas audus.

Olnīcu cistas simptomi un pazīmes

Diskomforts vēdera lejas daļā

Nepatīkamas sajūtas vēdera lejas daļā var parādīties, ja cistas izmēri sasniedz vismaz 4-5 cm diametrā. mazākas cistas parasti nerada sūdzības.

Izņēmums ir endometroīdu cistomu gadījumā, kad cista var būt pavisam neliela, bet mēs, ārsti, zinām, ka tā ir tikai slimības (endometriozes) redzamā daļa un ļoti iespējams, ka endometriozes perēkļi ir vēl citur iegurnī un tie rada dažkārt ļoti izteiktas sāpes.

Tās var būt cikliskas, var būt absolūti nesaistītas ar ciklu. Sāpes var būt tikai dzimumattiecību laikā.

Dažkārt par endometriozi kā iespējamo sāpju cēloni iegurnī ir jādomā arī, ja nekonstatējam endometroīdu olnīcas cistomu, taču, vizualizējot to ultrasonogrāfijā, varam diezgan droši nojaust, ka problēma ir plašāka.

Sāpes, kas vairāk lokalizētas vienā pusē

Izteiktas sāpes var parādīties pie cistas sagriešanās, kad tiek pārtraukta skābekļa apgāde cistā. Šajos gadījumos sāpes ir ļoti izteiktas.

Otrs variants ir straujas cistas veidošanās gadījumā, kad tajā notiek asins izplūdums un cista strauji kļūst lielāka. Šajā situācijā tiek iestiepta tuvumā esošā vēderplēve un arī ir novērojamas izteiktas, asas sāpes.

Vēl asākas sāpes var tikt novērotas cikla vidū, kad plūst folikulārā cista. Vācu valodā ir ļoti precīzs apzīmējums "Mittelshmerz", kas labi raksturo situāciju - sāpes rodas menstruālā cikla vidū.

Šāda situācija ir fizioloģiska, dažām sievietēm šīs sāpes ir izteiktākas, dažām mazāk izteiktas. Parasti tās ir atrisināmas ar nesteroīdiem pretsāpju līdzekļiem.

Ultrasonogrāfiski šajās situācijās ir redzams neliels daudzums brīva šķidruma vēdera dobumā.

Izmaiņas menstruālajā asiņošanā

Olnīcu cistiski veidojumi var radīt izmaiņas menstruālajā ciklā - asiņošanas var kļūt gan mazākas, gan tieši pretēji pastiprināties. Tāpat arī pats cikls var kļūt neregulārs.

Pēkšņas un asas sāpes vēdera lejas daļā

Pēkšņas sāpes vēdera lejas daļā var rasties pie jau aprakstītajām situācijām, kad cista var savērpties vai strauji palielināties izmēros un vēl viena situācija ir vienkāršas, folikulāras cistas plīšanas gadījumā, kad ieplīst arī paši olnīcas audi.

Medicīniski situācija tiek apzīmēta kā olnīcas apopleksija. Rezultātā no olnīcas plīsuma vietas iegurnī satek daudz asiņu.

Ja asiņošana ir relatīvi neliela 300-500 ml, tad tā var tikt risināta konservatīvi bez operācijas, taču nereti vēdera dobumā tiek konstatēti 1000-2000 ml asiņu un šādas situācijas ir jārisina nekavējoties.

Neauglība

Dažkārt neauglības cēlonis ir olnīcu cistisks veidojums. Iemesls tam var būt gan pat šķietami nenozīmīgas hormonālas izmaiņas, gan arī iekaisīga rakstura izmaiņas, kuras izraisa endometroīdās cistas.

Uzsākot neauglības ārstēšanu, pilnīgi noteikti ir jālikvidē visi iespējamie organiskie cēloņi, respektīvi, ir jāizārstē cistas un endometrija polipi, iekaisumi utt., jo pretējā gadījumā var tikt izniekoti gan ieguldītie līdzekļi, gan laiks.

Biežāk urinācija vai spiedoša sajūta uz taisno zarnu

Šādi simptomi parasti rodas jau pie lielāka izmēra cistiskiem veidojumiem, kad tie mehāniski spiež uz urīnpūsli vai taisno zarnu un rada sajūtu par nepieciešamību atviegloties.

Dr.med.Ronalds Mačuks

Pieteikties vizītei

Ja Jums radušies jautājumi attiecībā uz olnīcu cistu operācijām, simptomiem un ārstēšanu, lūdzu, pierakstieties uz vizīti pie Dr.med.Ronalda Mačuka.

Pieteikties

Ko darīt?

ultrasonogrāfija Sākotnēji ir jāveic ginekoloģiskā ultrasonogrāfija un jānovērtē cistas raksturs.

Ja cista ir neliela, gludām sienām, bez piesienas ieslēgumiem, bez vairākām kamerā, ar dzidru saturu, tad ir pieļaujama nogaidoša taktika un ir jāatkārto ginekoloģiskā ultrasonogrāfija pēc 3 mēnešiem.

Ja sākotnējās ultrasonogrāfiskās izmeklēšanas laikā rodas kādas aizdomas, ka veidojums pats spontāni varētu neizzust, tad ir jāplāno laparaskopiska operācija jau sākotnēji.

Ultrasonogrāfiskās izmeklēšanas laikā tiek noteikts cistas izmērs, struktūra (solīda, cistiska vai jaukta), uzbūve (starpsienas, piesienas veidojumi) un brīva šķidruma klātbūtne (ascīts vai asinis).

Atbilstoši Amerikas Radioloģijas koledžas vadlīnijām vienkāršas, gludas cistas premenopauzē ir uzskatāmas par labdabīgām.

Amerikas Vēža asociācijas viedoklis ir tāds, ka sievietēm premenopauzālā vecumā arī jauktas uzbūves veidojumi reti ir ļaundabīgi.

Jauktas struktūras veidojums premenopauzālā vecuma sievietei ar lielāku varbūtību būs hemorāgiska cista vai endometrioma, tubo-ovariāls abscess, ārpus dzemdes grūtniecība vai olnīcas sagriešanās.

Solīdas jeb viendabīgi blīvas uzbūves veidojumu biežākais iemesls ir dzemdes fibromioma vai labdabīgs olnīcu audzējs (fibroma vai tekoma), kā arī olnīcas sagriešanās. Visbiežākais labdabīgais olnīcu audzējs ir cistiskā teratoma.

Visbiežāk kļūdas labdabīgu un ļaundabīgu veidojumu diferenciāldiagnostikā sievietēm premenopauzē rodas dēļ cistiskām teratomām.

Cistiskām teratomām jeb dermoīdajiem audzējiem ir ļaundabīgajiem olnīcu audzējiem līdzīgas ultrasonogrāfiskās pazīmes, kādas tiek izmantotas dažādās ultrasonogrāfiskajās audzēju novērtēšanas sistēmās.

Kas ir CA125?

Tas ir biomarķieris asinīs, kuru nosaka, lai varētu precizēt olnīcu cistas dabu, vai tā nevar saturēt ļaundabīgas šūnas. Ļaundabīgu audzēju gadījumā novēro tā koncentrācijas paaugstināšanos.

Normā tas ir 21 vienība vai 35 vienības mililitrā atkarībā no diagnostiskā testa, kas ir pieejami Latvijā.

Ca125 koncentrāciju serumā var ietekmēt dažādi faktori, piemēram, vecums, menstruālais cikls, grūtniecība un citi faktori.

No labdabīgajām ginekoloģiskajām saslimšanām, kas var izraisīt Ca125 koncentrācijas paaugstināšanos, visbiežāk ir endometrioze, dzemdes fibromas un miomas, akūts un hronisks salpingīts, iegurņa iekaisuma slimība, kā arī Meigsa sindroms, savukārt no ne ginekoloģiskajām saslimšanām biežākais iemesls ir aknu ciroze, hronisks hepatīts, akūts un hronisks pankreatīts, kā arī plaušu un pleiras saslimšanas.

Kas ir HE4?

HE4 ir otrs biežāk analizētais ar olnīcu vēzi asociētais biomarķieris. HE4 izmantojot kombinācijā ar Ca125, tiek panākta augstāka diagnostiskā jutība un specifiskums, atsijājot sievietes ar labdabīgiem un ļaundabīgiem olnīcu veidojumiem.

Divu biomarķieru diagnostiskais algoritms „ROMA” (Risk of Ovarian Malignancy Algorithm), kas ietver HE4 un Ca125, ir izstrādāts ar mērķi atlasīt augsta olnīcu vēža riska sievietes, kas būtu nosūtāmas konsultācijai pie onkoginekologa.

 • HE4 ir paaugstināts vairāk kā 50% gadījumu, kad Ca125 ir normas robežās.
 • HE4 norma sievietēm reproduktīvajā vecumā ir 70pmol/L, bet sievietēm menopauzē koncentrācija normas gadījumā var sasniegt pat 140 pmol/L.

Meitenēm un sievietēm līdz 45-50 gadu vecumam parasti mēs domājam par labdabīga rakstura cistām, kas, visbiežāk, būs folikulāras, neplīsušas cistas vai endometriozes izraisītas cistas, kā arī jaunām sievietēm vairāk ir raksturīgas embrionālā attīstības perioda cistas tā saucamās teratomas jeb dermoīdcistas.

Vienmēr ir jābūt uzmanīgiem, ja neskaidrs veidojums tiek konstatēts sievietei menopauzē, jo, palielinoties vecumam, palielinās arī onkoloģiskais risks.

Olnīcu cistu ārstēšana

Kā ārstēt olnīcu cistu?Ja cista pēc atkārtotiem ginekoloģiskās ultrasonogrāfijas izmeklējumiem nav izzudusi vai jau sākotnēji ir radījusi kādas sūdzības, tad "zelta standarts" ir laparaskopiska, minimāli invazīva operācija ar cistas kapsulas izlobīšanu.

Cistas kapsulas izlobīšana ir obligāti nepieciešama, jo pretējā gadījumā pastāv liela iespēja cistai atkal atjaunoties.

Vai pēc operācijas paliek rētas?

Vai pēc operācijas paliek rētas?Pēc operācijas paliek nelielas rētas instrumentu ievades vietās.

Lielākā rēta ir nabas rajonā un tā ir aptuveni 10mm gara, kā arī līdzīga 10mm rēta ir kreisajā sānā vēdera lejas daļā, mazāka rēta paliek labajā pusē vēdera lejas daļā, kā arī reizēm tiek ievadīts papildus instruments vēdera lejas daļā tieši pa viduslīniju.

Visās šajās vietās rētas maksimālais izmērs ir 5mm. Minētās rētas uzkrītošākas ir pirmos 2 mēnešu, tāpēc to laikā ir aktīvi jāsmērē speciālas brūču ziedes, kas veicina pareizu rētu dzīšanu, tāpat ir jāveic šo brūču masāža 1-2 reizes dienā pirmo nedēļu laikā.

Šāda aktīva aprūpe samazina rētaudu veidošanās iespēju un būtiski uzlabo kosmētisko efektu.

Parasti pēc 12 mēnešiem no veiktās operācijas brīža pēc šādām minimāli invazīvajām operācijām atliek pavisam nepamanāmas rētiņas.

Kā tiek veikta olnīcu cistas operācija?

Olnīcu cistu operācijas tiek veiktas dienas stacionāra apstākļos. Tas nozīmē to, ka pacients iestājās slimnīcā konkrētā datumā un konkrētā laikā ar 1-2 stundu rezervi, lai nebūtu ilgstoši jāgaida slimnīcā pirms operācijas.

Olnīcu cistu operācijas tiek veiktas “Ādažu slimnīcā” Gaujas ielā 13/15, Ādažos.

Pirms operācijas atkārtoti slimnīcā ārstējošais ārsts aprunājās par gaidāmo operāciju, kā arī papildus apskati veic anesteziologs.

Anesteziologs novērtē pirms operācijas etapā sagatavotās analīzes un izmeklējumus. Olnīcu cistu operācijas tiek veiktas vispārējā anestēzijā, kad pacients tiek pilnībā iemidzināts.

Olnīcu cistu operācijas mūsdienās visā pasaulē veic ar laparaskopisko pieeju, ja vien cista nav pārlieku liela.

Laparaskopiskā pieeja samazina operācijas traumu un ļauj ļoti ātri atlabt pēc veiktās operācijas.

Lai veiktu olnīcas cistas izņemšanu, tiek veikts neliels 10mm grieziens nabas rajonā, caur kuru tiek ievadīta videokamera, un 3 nelieli 5mm griezieni vēdera lejas daļā, caur kuriem operācijas laikā tiek ievadīti instrumenti cistas izlobīšanai.

Pateicoties minimāli invazīvajai pieejai rētas pēc operācijas gandrīz nav redzamas. Rētas pilnībā izlīdzinās aptuveni gada laikā. Lai dzīšana būtu kvalitatīvāka, ir nepieciešama rūpīga brūču apstrāde ar speciālajām ziedēm (Dermatix, Curiosin u.c.) pēcoperācijas periodā.

Operācijas laikā olnīcu cista tiek saaudzīgi izlobīta, lai saglabātu sievietes olnīcas audus. Tāpat arī operācijas laikā minimāli tiek veikta koagulācija, lai netiktu piededzināti sievietes olnīcas veselie folikuļi, no kuriem pēc tam veidojas olšūnas.

Saaudzīga apiešanās ar olnīcas veselajiem audiem nodrošina lielāku olnīcu rezervi un iespēju nākamajai grūtniecībai.

Dr.med.Ronalds Mačuks

Pieteikties vizītei

Ja Jums radušies jautājumi attiecībā uz olnīcu cistu operācijām, simptomiem un ārstēšanu, lūdzu, pierakstieties uz vizīti pie Dr.med.Ronalda Mačuka.

Pieteikties

Kā sagatavoties operācijai?

Lai sagatavotos operācijai, pie ģimenes ārsta ir nepieciešams veikt sekojošas analīzes un izmeklējumus.

 1. Ir jānodod asins analīzes, lai noteiktu:
  • Pilna asins aina
  • Bioķīmija (ASAT, ALAT,Kreat,Urea, Bilirubīns, Glikoze)
  • Antivielas pret HIV 1/2, HBs antigēnu un anti VHC.
  • Koagulogramma (fibrinogēns, protrombīns APTL)
  • Asins grupa, rēzus faktors, fenotips.
 2. Ir jānodod urīna analīze
 3. Jāveic sekojoši izmeklējumi:
  • Krūšu kurvja rentgens (jaunu izmeklējumu var neveikt, ja tas ir jau veikts iepriekšējā gada laikā)
  • Elektrokardiogramma
 4. Un jāpalūdz no ģimenes ārsta norīkojums operācijai Ādažu slimnīcā.

Ko ņemt līdzi uz slimnīcu?

 1. Līdzi ir jāņem tikai čībiņas. Slimnīcā visiem pacientiem tiek izsniegts tīrs apģērbs, ar kuru pacienti tiek vesti uz operāciju.
 2. Pirms operācijas būtu vēlams nopirkt Islandes ķērpi sūkāšanai pēc operācijas periodā, jo pamostoties var niezēt kakls un sūkājamās Islandes ķērpja tabletes šajā gadījumā labi palīdz.
 3. Operācijas rītā nelietot kosmētiku, tāpat arī vēlams atstāt mājās auskarus un rotas lietas, lai pirms pašas operācijas nerodas satraukumi, kur tos novietot. Turklāt pēcoperācijas periodā dažkārt aizmirstas steigā novietotais.

Kā sagatavoties operācijai?

Iepriekšējā dienā pirms operācijas vairs nevajadzētu ēst, jo tukšākas zarnas atvieglo operācijas gaitu, ir vairāk vietas vēdera dobumā nepieciešamo manipulāciju veikšanai.

Ir pieļaujama vieglu brokastu ieēšana iepriekšējā dienā pirms gaidāmās operācijas, bet nevajadzētu vairs ēst pusdienas un vakariņas.

Ļoti svarīgi, lai pirms operācijas pietiekamā daudzumā tiktu uzņemts šķidrums. Rekomendējamais šķidruma daudzums ir 1,5-2,0 litri.

Tas var būt ūdens, tēja, kafija vai jebkurš cits šķidrums. Nevajadzētu dzert pārāk saldus šķidrumus, jo tie var sapūst zarnas.

Svarīgi!

Pacientam pirms paredzamās operācijas aptiekā vajadzētu nopirkt rīcineļļu 30ml pudelītē.

Tā ir bieza, bezgaršīga eļļa, kas ir nepieciešama zarnu trakta attīrīšanai pirms operācijas etapā. Iepriekšējā dienā pirms operācijas ap pusdienas laiku (14:00 – 16:00) vajadzētu izdzert visu pudelītes saturu.

Lai atvieglotu izdzeršanu eļļu vajadzētu izliet ēdamkarotē, to var sadalīt divās daļās pa 15 ml un tad norīt divos piegājienos. Lai atvieglotu eļļas norīšanu, drīkst kaut ko nedaudz apēst. Tas var būt neliels maizes gabaliņš vai jeb kas cits.

Operācijas rītā no rīta vairs nedrīkst ēst, taču drīkst padzert tēju, kafiju vai ūdeni. Pēdējais pieļaujamais šķidruma uzņemšanas laiks ir atkarīgs no tā, cikos ir plānota operācija.

Pēdējo reizi padzerties drīkst 2 stundas pirms norunātā iestāšanās laika stacionārā.

Cik ilgs ir atveseļošanās periods pēc operācijas?

Atveseļošanās periods pēc laparaskopiskām olnīcu cistu operācijām ir ļoti ātrs.

Jau dažas stundas pēc operācijas pacienti ceļas no gultas, var aiziet līdz labierīcībām un vēl pēc dažām stundām var braukt uz mājām.

Pacienti pēc laparaskopiskajām operācijām tiek laisti mājās tajā pašā dienā, ja vien operācijas laikā nav bijuši kādi sarežģījumi.

Ja ārstējošais ārsts uzskata, ka ir drošības apsvērumu dēļ nepieciešama novērošana, tad paciente paliek palātā līdz nākamajam rītam. Pēc operācijas tūlīt drīkst atsākt gan dzert, gan ēst.

Neliels diskomforts saglabājas tuvākās dienas pēc operācijas, reizēm to pavada diskomforts plecu rajonā, kas ir dēļ operācijas laikā pielietotās gāzes kairinājuma uz diafragmu, bet tas izzūd tuvāko dienu laikā.

Kopumā par operāciju vēl pacients atceras nākamās nedēļas laikā, bet pēc tam diskomforts izzūd.

Pilnā mērā atgriezties pie fiziskajām aktivitātēm mēs parasti nerekomendējam ātrāk par 3-4 nedēļām no operācijas dienas, jo rētaudi šajā laikā vēl nav pilnībā noformējušies. Tas pats ir attiecināms uz dzimumdzīvi – to arī rekomendējam atsākt ne ātrāk, kā pēc 4 nedēļām.

Pēc operācijas pacientei ir jāierodas uz operāciju brūču pārsiešanu 10-14 dienas pēc veiktās laparaskopiskās operācijas. Vizītes laikā tiek noņemti diegi un atkārtoti izrunāti neskaidrie jautājumi.

Vai ir iespējams izmantot apdrošināšanu?

Pilnīgi visa veida operācijām nepieciešamības gadījumā mēs sagatavojam papildus skaidrojumus apdrošināšanas kompānijām, lai apdrošināšanas kompānija var segt izdevumus pacientam vai izsniegt garantijas vēstuli.

Zvanīt