Kas ir olnīcu cista?
Olnīcu cista ir labdabīgs olnīcas veidojums, kas bieži izzūd bez ārstēšanas. Visbiežāk veidojas tieši funkcionālās cistas, kas pašas uzsūcas 3 mēnešu laikā. Līdz pat 20% sieviešu, dzīves laikā, tiek konstatēts labdabīgs, cistisks veidojums kādā no olnīcām.
Olnīcu cistas simptomi
Diskomforts vēdera lejas daļā
Nepatīkamas sajūtas vēdera lejas daļā var parādīties, ja cistas izmēri sasniedz vismaz 4-5 cm diametru, mazākas cistas sūdzības nerada.
Izņēmums ir endometriozes cistu gadījumā, kad pats veidojums olnīcā var būt pavisam neliels, bet var būt ļoti izteikts diskomforts un sāpes iegurnī, un ļoti bieži endometriozes perēkļi šajos gadījumos ir vēl citur iegurnī, kas ir patiesais sāpju cēlonis. Endometriozes cistu gadījumā sāpes var būt cikliskas, bet var būt arī absolūti nesaistītas ar ciklu. Ļoti raksturīgas ir sāpes dzimumdzīves laikā. Dažkārt par endometriozi, kā iespējamo sāpju cēloni iegurnī, ir jādomā arī gadījumos, ja nekonstatējam endometroīdu olnīcas cistomu.
Sāpes, kas vairāk lokalizētas vienā pusē
Izteiktas sāpes var parādīties pie cistas sagriešanās, kad tiek pārtraukta skābekļa apgāde cistā. Šajos gadījumos sāpes ir ļoti izteiktas.
Vēl izteikti asas sāpes ir novērojamas straujas cistas palielināšanās gadījumā, kad tajā notiek asins izplūdums, un cista strauji kļūst lielāka. Šajā situācijā tiek iestiepta tuvumā esošā vēderplēve, un tā rada izteiktas, asas sāpes.
Vēl sāpes ir novērojamas cikla vidū, kad plīst folikulārā cista. Vācu valodā ir ļoti precīzs apzīmējums "Mittelshmerz", kas labi raksturo situāciju - sāpes rodas menstruālā cikla vidū. Tās izraisa, ovulācijas laikā plīsušā folikula, šķidruma nonākšana iegurnī. Dažkārt tas ir ļoti kairinošs un vainojams pie sāpīgas ovulācijas. Šāda situācija ir fizioloģiska, dažām sievietēm šīs sāpes ir izteiktākas, dažām mazāk izteiktas. Parasti tās ir atrisināmas ar nesteroīdiem pretsāpju vai kontraceptīvajiem līdzekļiem. Ultrasonogrāfiski šajās situācijās ir raksturīgs neliels daudzums brīva šķidruma mazajā iegurnī (Duglasa dobumā).
Pēkšņas sāpes vēdera lejas daļā var rasties ovulācijas laikā, kad ieplīst arī paši olnīcas audi. Medicīniski šī situācija tiek apzīmēta kā olnīcas apopleksija. Rezultātā, no olnīcas plīsuma vietas iegurnī satek daudz asiņu. Ja asiņošana ir relatīvi neliela 300-500 ml, tad situācija var tikt risināta konservatīvi, bez operācijas, taču nereti vēdera dobumā, ultrasonogrāfijas laikā, tiek konstatēti 1000-2000 ml asiņu, un šādas situācijas ir jārisina nekavējoties.
Izmaiņas menstruālajā asiņošanā
Olnīcu cistiski veidojumi var radīt izmaiņas menstruālajā ciklā - asiņošanas var kļūt gan mazākas, gan tieši pretēji - pastiprināties. Tāpat arī pats cikls var kļūt neregulārs.
Neauglība
Dažkārt neauglības cēlonis ir olnīcu cistisks veidojums. Iemesls tam var būt gan šķietami nenozīmīgas hormonālas izmaiņas, gan arī iekaisīga rakstura izmaiņas, kuras izraisa endometroīdās cistas.
Biežāka urinācija vai spiedoša sajūta uz taisno zarnu
Šādi simptomi parasti rodas jau pie lielāka izmēra cistiskiem veidojumiem, kad tie mehāniski spiež uz urīnpūsli vai taisno zarnu un rada sajūtu par nepieciešamību atviegloties.
Pieteikties vizītei
Ja Jums radušies jautājumi attiecībā uz olnīcu cistu operācijām, simptomiem un ārstēšanu, lūdzu, pierakstieties uz vizīti pie Dr.med.Ronalda Mačuka.
Ko darīt?
Sākotnēji ir jāveic ginekoloģiskā ultrasonogrāfija un jānovērtē cistas raksturs.
Ja cista ir neliela, gludām sienām, bez piesienas ieslēgumiem, bez vairākām kamerā, ar dzidru saturu, tad ir pieļaujama nogaidīšanas taktika, un ir jāatkārto ginekoloģiskā ultrasonogrāfija pēc 3 mēnešiem.
Ja sākotnējās ultrasonogrāfiskās izmeklēšanas laikā rodas kādas aizdomas, ka veidojums pats spontāni varētu neizzust, tad jau sākotnēji ir jāplāno laparaskopiska operācija.
Ultrasonogrāfiskās izmeklēšanas laikā tiek noteikts cistas izmērs, struktūra (solīda, cistiska vai jaukta), uzbūve (starpsienas, piesienas veidojumi) un brīva šķidruma klātbūtne (ascīts vai asinis).
Atbilstoši Amerikas Radioloģijas koledžas vadlīnijām - vienkāršas, gludas cistas premenopauzē ir uzskatāmas par labdabīgām.
Amerikas Vēža asociācijas viedoklis ir tāds, ka sievietēm premenopauzālā vecumā arī jauktas uzbūves veidojumi reti ir ļaundabīgi.
Jauktas struktūras veidojums premenopauzālā vecuma sievietei ar lielāku varbūtību būs hemorāgiska cista vai endometrioma, tubo-ovariāls abscess, ārpus dzemdes grūtniecība vai olnīcas sagriešanās.
Solīdas jeb viendabīgi blīvas uzbūves veidojumu biežākais iemesls ir dzemdes fibromioma vai labdabīgs olnīcu audzējs (fibroma vai tekoma), kā arī olnīcas sagriešanās. Visbiežāk sastopamais labdabīgais olnīcu audzējs ir cistiskā teratoma.
Visbiežāk kļūdas labdabīgu un ļaundabīgu veidojumu diferenciāldiagnostikā, sievietēm premenopauzē, rodas dēļ cistiskām teratomām. Cistiskām teratomām jeb dermoīdajiem audzējiem ir ļaundabīgajiem olnīcu audzējiem līdzīgas ultrasonogrāfiskās pazīmes, kādas tiek izmantotas dažādās ultrasonogrāfiskajās audzēju novērtēšanas sistēmās.
Kas ir CA125?
Tas ir biomarķieris asinīs, kuru nosaka, lai varētu precizēt olnīcu cistas dabu, vai tā var saturēt ļaundabīgas šūnas. Ļaundabīgu audzēju gadījumā novēro tā koncentrācijas paaugstināšanos. Ca125 koncentrāciju serumā var ietekmēt dažādi faktori, piemēram, vecums, menstruālais cikls, grūtniecība, iekaisumi un citi faktori.
No labdabīgajām ginekoloģiskajām saslimšanām, kas var izraisīt Ca125 koncentrācijas paaugstināšanos, visbiežāk ir endometrioze, dzemdes fibromas un miomas, akūts un hronisks salpingīts, iegurņa iekaisuma slimība, kā arī Meigsa sindroms, savukārt no ne ginekoloģiskajām saslimšanām biežākais iemesls ir aknu ciroze, hronisks hepatīts, akūts un hronisks pankreatīts, kā arī plaušu un pleiras saslimšanas.
Kas ir HE4?
HE4 ir otrs biežāk analizētais, ar olnīcu vēzi asociētais, biomarķieris. HE4 izmantojot kombinācijā ar Ca125, tiek panākta augstāka diagnostiskā jutība un specifiskums, atsijājot sievietes ar labdabīgiem un ļaundabīgiem olnīcu veidojumiem.
Divu biomarķieru diagnostiskais algoritms „ROMA” (Risk of Ovarian Malignancy Algorithm), kas ietver HE4 un Ca125, ir izstrādāts ar mērķi atlasīt augsta olnīcu vēža riska sievietes, kuras būtu nosūtāmas konsultācijai pie onkoginekologa.
- HE4 ir paaugstināts vairāk kā 50% gadījumu, kad Ca125 ir normas robežās.
- HE4 norma sievietēm reproduktīvajā vecumā ir 70pmol/L, bet sievietēm menopauzē koncentrācija normas gadījumā var sasniegt pat 140 pmol/L.
Meitenēm un sievietēm līdz 45-50 gadu vecumam parasti mēs domājam par labdabīga rakstura cistām, kas visbiežāk būs folikulāras, neplīsušas cistas vai endometriozes izraisītas cistas, kā arī jaunām sievietēm vairāk ir raksturīgas embrionālā attīstības perioda cistas, tā saucamās teratomas jeb dermoīdcistas.
Vienmēr ir jābūt uzmanīgiem, ja neskaidrs veidojums tiek konstatēts sievietei menopauzē, jo, palielinoties vecumam, palielinās arī onkoloģiskais risks.
Olnīcu cistu ārstēšana
Ja cista, pēc atkārtotiem ginekoloģiskās ultrasonogrāfijas izmeklējumiem, nav izzudusi vai jau sākotnēji ir radījusi kādas sūdzības, tad "zelta standarts" ir laparaskopiska, minimāli invazīva operācija ar cistas kapsulas izlobīšanu.
Cistas kapsulas izlobīšana ir obligāti nepieciešama, jo pretējā gadījumā pastāv liela iespēja cistai atkal atjaunoties.
Vai pēc operācijas paliek rētas?
Pēc operācijas paliek nelielas rētas, instrumentu ievades vietās. Lielākā rēta ir nabas rajonā, un tā ir aptuveni 10mm gara. Līdzīga 10mm rēta ir kreisajā sānā, vēdera lejas daļā, bet mazāka rēta paliek labajā pusē, vēdera lejas daļā, kā arī reizēm tiek ievadīts papildus instruments starp nabu un kreisās puses darba kanālu. Papildus instrumentu ievades vietās, brūces maksimālais izmērs ir 5mm. Minētās rētas uzkrītošākas ir pirmos 2 mēnešu, tāpēc šo 2 mēnešu laikā ir aktīvi jālieto speciālas brūču ziedes, kas veicina pareizu rētu dzīšanu, tāpat ir jāveic šo brūču masāža 1-2 reizes dienā, pirmo nedēļu laikā. Šāda aktīva aprūpe samazina rētaudu veidošanās iespēju un būtiski uzlabo kosmētisko efektu. Parasti pēc 12 mēnešiem rētas ir nemanāmas.
Kā tiek veikta olnīcu cistas operācija?
Olnīcu cistu operācijas tiek veiktas dienas stacionāra apstākļos. Tas nozīmē to, ka pacients iestājās slimnīcā konkrētā datumā un konkrētā laikā ar 1-2 stundu rezervi, lai nebūtu ilgstoši jāgaida slimnīcā pirms operācijas. Operācijas tiek veiktas “Ādažu slimnīcā” Gaujas ielā 13/15, Ādažos. Pirms operācijas, slimnīcā, par gaidāmo operāciju atkārtoti ar pacientu aprunājas ārstējošais ārsts, kā arī papildus apskati veic anesteziologs. Anesteziologs novērtē pirmsoperācijas etapā sagatavotās analīzes un izmeklējumus. Olnīcu cistu operācijas tiek veiktas vispārējā anestēzijā, kad pacients tiek pilnībā iemidzināts.
Operācijas laikā, olnīcu cista tiek saudzīgi izlobīta, lai saglabātu sievietes olnīcas audus. Tāpat arī, operācijas laikā, minimāli tiek veikta koagulācija, lai netiktu piededzināti sievietes olnīcas veselie folikuļi, no kuriem pēc tam veidojas olšūnas. Lielu olnīcas cistu gadījumā, veselie olnīcas audi tiek sašūti vēdera dobumā, kas ļauj pēc operācijas ļoti labi saskatīt saglabāto olnīcu ginekoloģiskās ultrasonogrāfijas laikā, par ko pēc tam var pārliecināties pie savas ginekoloģes. Saudzīga apiešanās ar olnīcas veselajiem audiem nodrošina lielāku olnīcu rezervi un iespēju iestāties nākamajai grūtniecībai.
Cik liela var izaugt olnīcas cista
Šī ir paciente ar absolūti labdabīgu olnīcas cistu. Par laimi, šādus apjomus cistas sasniedz ļoti reti un, pateicoties mūsdienu minimāli invazīvajai ķirurģijai, operācijas ar griezienu cistu dēļ ir jāveic aizvien retāk. Dr.med.R.Mačuka jaunības dienu foto no personīgā arhīva.
Pieteikties vizītei
Ja Jums radušies jautājumi attiecībā uz olnīcu cistu operācijām, simptomiem un ārstēšanu, lūdzu, pierakstieties uz vizīti pie Dr.med.Ronalda Mačuka.
Kā sagatavoties operācijai?
Lai sagatavotos operācijai, pie ģimenes ārsta ir nepieciešams veikt sekojošas analīzes un izmeklējumus.
- Ir jānodod asins analīzes, lai noteiktu:
- Pilna asins aina
- Bioķīmija (ASAT, ALAT,Kreat,Urea, Bilirubīns, Glikoze)
- Antivielas pret HIV 1/2, HBs antigēnu un anti VHC.
- Koagulogramma (fibrinogēns, protrombīns APTL)
- Asins grupa, rēzus faktors, fenotips.
- Covid19 analīze, ne vecāka par 48h, uz iestāšanās brīdi stacionārā
- Ir jānodod urīna analīze
- Jāveic sekojoši izmeklējumi:
- Krūšu kurvja rentgens (jaunu izmeklējumu var neveikt, ja tas ir jau veikts iepriekšējā gada laikā)
- Elektrokardiogramma
- Un jālūdz no ģimenes ārsta norīkojums operācijai Ādažu slimnīcā
- Izdrukātā veidā Covid19 seertifikātu vai svaigu Covid19 analīzi, ja nav sertifikāta
Ko ņemt līdzi uz slimnīcu?
- Līdzi ir jāņem tikai čībiņas. Slimnīcā visiem pacientiem tiek izsniegts tīrs apģērbs, ar kuru pacienti tiek vesti uz operāciju.
- Pirms operācijas būtu vēlams nopirkt Islandes ķērpja tabletes, lietošanai pēcoperācijas periodā, jo, pamostoties no narkozes, var niezēt kakls, un sūkājamās Islandes ķērpja tabletes šajā gadījumā labi palīdz mazināt kairinājumu kaklā.
- Operācijas rītā nelietot kosmētiku, tāpat arī vēlams atstāt mājās auskarus un citas rotas lietas, lai pirms pašas operācijas nerodas satraukums, kur tos droši novietot. Turklāt, pēcoperācijas periodā dažkārt aizmirstas steigā novietotās lietas.
Kā sagatavoties operācijai?
Iepriekšējā dienā pirms operācijas vairs nevajadzētu ēst, jo tukšākas zarnas atvieglo operācijas gaitu, ir vairāk vietas vēdera dobumā, nepieciešamo manipulāciju veikšanai.
Ir pieļaujama vieglu brokastu ieēšana iepriekšējā dienā pirms gaidāmās operācijas, bet nevajadzētu vairs ēst pusdienas un vakariņas.
Ļoti svarīgi, lai pirms operācijas pietiekamā daudzumā tiktu uzņemts šķidrums. Rekomendējamais šķidruma daudzums ir 1,5-2,0 litri.
Tas var būt ūdens, tēja, kafija vai jebkurš cits šķidrums. Nevajadzētu dzert pārāk saldus šķidrumus, jo tie var sapūst zarnas.
Svarīgi!
Operācijas dienā, no rīta vairs nedrīkst ēst, taču drīkst dzert tēju un ūdeni. Pēdējais pieļaujamais šķidruma uzņemšanas laiks ir atkarīgs no tā, cikos ir plānota operācija. Pirms operācijas nevajadzētu dzert kafiju.
Pēdējo reizi padzerties drīkst 2 stundas pirms norunātā iestāšanās laika stacionārā.
Cik ilgs ir atveseļošanās periods pēc operācijas?
Atveseļošanās periods pēc laparaskopiskām olnīcu cistu operācijām ir ļoti ātrs.
Jau dažas stundas pēc operācijas pacienti ceļas augšā no gultas, var aiziet līdz labierīcībām un vēl pēc dažām stundām var braukt uz mājām.
Pacienti pēc laparaskopiskajām operācijām tiek laisti mājās tajā pašā dienā, ja vien operācijas laikā nav bijuši kādi sarežģījumi.
Ja ārstējošais ārsts uzskata, ka drošības apsvērumu dēļ ir nepieciešama novērošana, tad paciente paliek slimnīcā. Pēc operācijas tūlīt drīkst atsākt gan dzert, gan ēst.
Neliels diskomforts saglabājas tuvākās dienas pēc operācijas, reizēm to pavada diskomforts plecu rajonā, kas ir dēļ operācijas laikā pielietotās gāzes kairinājuma uz diafragmu, bet tas izzūd tuvāko dienu laikā.
Kopumā, par operāciju pacients atceras vēl nākamās nedēļas laikā, bet pēc tam diskomforts izzūd.
Pilnā mērā atgriezties pie fiziskajām aktivitātēm mēs parasti nerekomendējam ātrāk par 3-4 nedēļām no operācijas dienas, jo rētaudi šajā laikā vēl nav pilnībā noformējušies. Tas pats ir attiecināms uz dzimumdzīvi – to arī rekomendējam atsākt ne ātrāk, kā pēc 4 nedēļām.
Pēc operācijas pacientei ir jāierodas uz operāciju brūču pārsiešanu 10-14 dienas pēc veiktās laparaskopiskās operācijas. Vizītes laikā tiek noņemti diegi un atkārtoti izrunāti neskaidrie jautājumi.
Vai ir iespējams izmantot apdrošināšanu?
Pilnīgi visa veida operācijām, nepieciešamības gadījumā, mēs sagatavojam papildus skaidrojumus apdrošināšanas kompānijām, lai apdrošināšanas kompānija var segt izdevumus pacientam vai izsniegt garantijas vēstuli.