Latviski English По-русски

Dzīve pēc vēža

Dzīve pēc vēžaPirmo reizi Latvijā psihosociālās rehabilitācijas programmas onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem kļūst specializētas

Psihosociālā rehabilitācija onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem kļūst specializētas pēc diagnožu grupām, un pirmo reizi būs pieejamas arī programmas pēc onkohematoloģijas, sievietēm pēc krūts vēža un ginekoloģiskiem audzējiem, cilvēkiem pēc gremošanas orgānu onkoloģiskām slimībām, programma pēc elpošanas orgānu, sejas, kakla audzējiem u.c. Specializācijas mērķis ir pēc iespējas precīzāk un pilnvērtīgāk palīdzēt pārvarēt slimības sekas, nodrošinot atbilstošu speciālistu piesaisti, kā arī savstarpējo atbalstu no cilvēkiem ar līdzīgu pieredzi.

Kā norāda „Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe, psihosociālās rehabilitācijas galvenais mērķis ir palīdzēt nostiprināt apziņu, ka dzīve PĒC vēža turpinās! Jā, iespējams, tā vairs nav tāda kā agrāk, jo mainās vērtības, prioritātes, arī dzīves uztvere, taču tā ir dzīve, kas jādzīvo pēc iespējas kvalitatīvāk, pilnvērtīgāk, domājot par sevi un apkārtējiem. Lai pieteiktos kādai no programmām ir jāaizpilda pieteikuma anketa, kas atrodama biedrības mājas lapā https://anketa.dzivibaskoks.lv/.

Kopš 2018.gada psihosociālā rehabilitācija cilvēkiem pēc onkoloģiskas slimības ir valsts apmaksāts pakalpojums. To var saņemt ikviens, kurš vēlas tikties ar līdzīgi domājošiem, saņemt speciālista padomus, kā dzīvot tālāk, kā arī ir gatavs strādāt pats ar sevi, lai pēc iespējas ātrāk tiktu pāri vēža radītajam šokam. Psihosociālās rehabilitācijas programma „Spēka avots” ir sešu dienu programma, kuras laikā notiek psihoterapijas un mākslas terapijas nodarbības, speciālistu lekcijas par dažādiem jautājumiem, kā dzīvot pēc vēža, kā arī fizisko aktivitāšu nodarbības. Šogad, kā valsts apmaksātu pakalpojumu, jau saņēmuši gandrīz 100 cilvēku, taču pavisam kopā, kopš 2009.gada, kad „Dzīvības koks” uzsāka šo programmu īstenošanu, rehabilitācijas programmās piedalījušies jau vairāk kā 1000 cilvēku.

Lūk, dažas atziņas no psihosociālās rehabilitācijas programmu dalībnieku anketām, atbildot uz jautājumu, ko šī programma devusi: „ Pašapziņu”, „Es neesmu viena, visas lietas ir jāizrunā”, „Draudzību, atbalstu, informāciju, zināmā mērā arī psihoemocionālo līdzsvaru”, „Iedrošināšanos par TO runāt”, „Mēs visi esam ļoti stipri, tikai man pašai jānotic, ka es to varu”, „Esmu uz pareiza ceļa un savstarpējai enerģijas apmaiņai ir milzīgs spēks”, „Vēzis, tas vēl nav dzīves gals”.

Kontaktinformācijai:

Ieva Lūkina
„Dzīvības koks” projektu vadītāja, 
Tel. 67625339,
E-pasts: dzivibaskoks@dzivibaskoks.lv

Paliatīvā aprūpe

Diemžēl paliatīvās aprūpes iespējas Latvijā ir ļoti ierobežotas. Speciālisti ar vislielāko pieredzi šajā jomā strādā RAKUS Latvijas Onkoloģijas centra paliatīvās aprūpes nodaļā. 

Saņemot rekomendācijas no paliatīvās aprūpes speciālista, pacients un tuvinieki var sekot ārsta norādēm atrodoties mājās un tikai saasinoties situācijai zvanīt uz paliatīvās aprūpes nodaļu un interesēties par iespējām saņemt palīdzību situācijas risināšanai. Šāda iespēja ir tikai tiem pacientiem, kuri vismaz reizi ir bijuši uz vizīti pie paliatīvās aprūpes speciālista RAKUS Latvijas Onkoloģijas centrā. 

Ļoti svarīga ir laicīga vēršanās pēc palīdzības smagu saslimšanu vai arī terminālu stadiju gadījumā, jo, iestājoties krīzei vai slimības saasinājumam, tuvinieku vest uz konsultāciju ir krietni sarežģītāk. Tāpat ir iespējams uz vizīti pie paliatīvās aprūpes speciālista ierasties tikai piederīgajam vai tuviniekam, lieki neapgrūtinot saslimušo personu.. 

Vizītes laikā paliatīvās aprūpes speciālists sniedz rekomendācijas par iespējamo tālāko simptomu attīstību un iespējamiem risinājumiem, piemēram, kā tuvinieki paši var palīdzēt saslimušajam, kādus medikamentus lietot utt. Šajā dzīves posmā ir ļoti svarīgi mazināt sāpes. Vēdera izejas traucējumu gadījumā speciālists spēs pastāstīt, kādus līdzekļus izvēlēties vēdera izejas uzlabošanai, kā arī konsultēt par ieteicamās diētas pamatprincipiem.

Pacientiem ar stomu, darba laikā, ir pieejams konsultatīvais tālrunis 80005333 , uz kuru ir iespēja zvanīt un bez maksas noskaidrot sev interesējošos jautājumus par stomas kompšanu, kā arī pavisam tehniskus jautājumus par nepieciešamo piederumu iegādi, receptēm utt. Šo konsultatīvo tālruni finansē SIA "Linus Medical", kas piegādā aptiekām stomu aprūpei nepieciešamos materiālus. Latvijā ir aptuveni 2000 pacientu ar stomām, un valsts pilnībā finansē šo stomu aprūpi. 

Tāpat pēc palīdzības var vērsties aprūpes centrā "Cilvēks", kas nodrošina izmitināšanu pacientiem, kuri vecuma vai slimības stāvokļa dēļ nevar paši sevi aprūpēt.   Īslaicīgas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas centrs SIA "CILVĒKS" atrodas A. Deglava ielā 68, Rīgā. Tel.: 27 208 803. Atvērts visu diennakti. 

 

 

Zvanīt