Kāpēc man būtu nepieciešama krūšu ultrasonogrāfiskā izmeklēšana?
Krūšu ultrasonogrāfisā izmeklēšana ir lieliski piemērota šādās situācijās:
- Ja satausta sablīvējumu, struktūras izmaiņas vai konstatē izdalījumus no krūts gala
- Kā papildus izmeklējums, konstatējot izmaiņas mammogrāfijā vai magnētiskajā rezonansē
- Iepriekš diagnosticētas patoloģijas novērošana
- Sāpes krūtī
- Krūšu implantu novērošanā
Vai pirms izmeklējuma ir nepieciešama sagatavošanās?
Krūts ultraskaņas pārbaudei nav nepieciešama sagatavošanās.
Kā notiek krūšu ultrasonogrāfiskā izmeklēšana?
Pirms izmeklēšanas radioloģe dr.Karina Panova atbildēs uz visiem interesējošajiem jautājumiem un īsi paskaidros par izmeklējuma būtību. Pirms izmeklējuma palūgs apgulties uz kušetes un atsegt krūtis. Reizēm tiek lūgts pacelt roku virs galvas. Uz jūsu ādas tiks uzklāts neliels daudzums ultraskaņas gēla un pie krūts dziedzera tiks pietuvināta neliela zonde. Ar zondi tiek veikts sistemātisks izmeklējums vienam un otram krūts dziedzerim tā, lai tiktu izmeklēti pilnīgi visi krūts dziedzeru audi. Kad attēlu veidošana ir pabeigta, dzidrais ultraskaņas gēls tiks noslaucīts no Jūsu ādas. Ultraskaņas želeja neaptraipa un nekrāso apģērbu.
Pēc izmeklējuma daktere paskaidros izmeklējumā konstatēto, izsniegs ultrasonogrāfiskā izmeklējuma aprakstu un sniegs tālākas rekomendācijas.
Kas notiek pēc izmeklējuma?
Pēc izmeklējuma Jūs varēsiet turpināt savu dienu kā parasti.
Ja izmeklējuma laikā tiek novērotas izmaiņas
Ja pārbaudes laikā tiek konstatētas izmaiņas, speciāliste paskaidros par tālāk nepieciešamo rīcību un, nepieciešamības gadījumā, rekomendēs papildu izmeklējumus, piemēram, biopsiju ultrasonogrāfijas kontrolē.
Ultrasonogrāfiskā izmeklēšana
Ultrasonogrāfiskā izmeklēšana ir absolūti droša, nekaitīga un nesāpīga izmeklēšanas metode. Izmeklējuma laikā attēls tiek iegūts, izmantojot ultraskaņas viļņus, kas tiek sūtīti no zondes uz attiecīgo ķermeņa daļu un pēc tam uztverti atpakaļ zondē. Labāku ultraskaņas viļņu pārvadi nodrošina ultrasonogrāfiskā gēla izmantošana.
Papildus ir iespējams izmantot Doplera sonogrāfiju, kas ļauj novērtēt, vai veidojums ir labi apasiņots, kas, savukārt, ļauj spriest, vai veidojums nav bīstams. Pētījumi ir pierādīts, ka ultrasonogrāfiskā izmeklēšana un magnētiskā rezonanse ļauj ļoti būtiski papildināt konvencionālo mamogrāfiju, kas ir galvenā krūšu izmeklēšanas metode sievietēm menopauzē. Jaunākām sievietēm krūšu ultrasonogrāfiskā izmeklēšana ir kā vadošā izmeklēšanas metode un tas ir tiešā veidā atkarīgs no krūts dziedzeraudu blīvuma – jo krūtis ir blīvākas un stingrākas, jo piemērotāka ir ultrasonogrāfiskā izmeklēšana un pretēji.
Krūts dziedzeru magnētiskā rezonanse ir vēl precīzāka izmeklēšanas metode par ultrasonogrāfiju, taču šis izmeklējums ir dārgāks un radiologam nav iespējams šo veidojumu dažādi pozicionēt un apskatīt dinamiski no visām pusēm, kā tas ir ultrasonogrāfiskā izmeklējuma laikā, turklāt ultrasonogrāfija ir labākā metode precīzu veidojuma punkciju veikšanai.
Ja sievietei jau tik veikta regulāra novērošana ar magnētisko rezonansi, tad papildus ultrasonogrāfiskā izmeklēšana parasti nav nepieciešama. Regulāra izmeklēšna ar magnētisko rezonansi tiek rekomendēta jaunām meitenēm no 25 g.v. ar pārmantoto krūts-olnīcu vēža sindromu.
Ultrasonogrāfisko izmeklēšanu var piedāvāt kā skrīninga izmeklējumu sievietēm, kurām:
- Ir augsts krūts vēža risks (piem., BRCA1/2 gēna mutācija), bet nedrīkst veikt magnētisko rezonansi kādas metāliskas protēzes vai implanta dēļ;
- Perimenopauzālā vecuma sievietei, kurai ir paaugstināts krūts dziedzeru blīvums
Kādas ir krūšu ultrasonogrāfiskās izmeklēšanas priekšrocības un riski?
Ieguvumi:
- Krūšu ultrasonogrāfiskā izmeklēšana ir neinvazīva (nav adatu vai injekciju)
- Ir plaši pieejama, viegli lietojama un lētāka nekā citas izmeklējumu metodes
- Ir droša un netiek izmantots jonizējošais starojums
- Sniedz skaidru priekšstatu par mīkstajiem audiem, kas nav labi redzami mamogrāfiskajos attēlos
- Nodrošina attēla veidošanu reālajā laikā, padarot to par labu instrumentu, lai vadītu minimāli invazīvas procedūras, piemēram, punkcijas biopsijas vai šķidruma aspirāciju
- Lieliska piemērots sievietēm ar stingrām un blīvām krūtīm, kā arī sievietēm ar krūšu implantiem
Izmantojot ultrasonogrāfisko izmeklēšanu ir iespējams precīzi identificēt labdabīgās krūšu dziedzeru izmaiņas – fibradenomas, tauku lobulas vai labdabīgas cistas. Lielākajai daļai sieviešu 30 – 50 gadu vecumā ultrasonogrāfiskā izmeklēšana tiks izmantota kā papildus izmeklēšanas metode mamogrāfijai. Sievietēm līdz 30 gadu vecumam ultrasonogrāfiskā izmeklēšana ir pamata izmeklēšanas metode.
Riski:
- Krūšu ultrasonogrāfiskā izmeklēšana var iniciēt papildu procedūras, piemēram, nepieciešamību pēc atkārtotas ultrasonogrāfiskās izmeklēšanas, nepieciešamību veikt aspirāciju vai biopsiju.
Krūts dziedzeru ultrasonogrāfiskās izmeklēšanas trūkumi
Ultrasonogrāfiskā krūts dziedzeru izmeklēšana ir lielisks izmeklējums, taču tas neaizstāj skrīninga mamogrāfiju vai magnētisko rezonansi.
- Krūts vēzi var neredzēt ultrasonogrāfiskās izmeklēšanas laikā
- Ultrasonogrāfijā nav iespējams redzēt kalcinātus (viena no vēža pazīmēm), kurus ir viegli pamanīt mamogrāfijā
- Daži agrīni krūts vēži mammogrāfijā parādās tikai kā kalcināti
- Diagnozes precizēšanai ir nepieciešamas invazīvas procedūras – veidojuma punkcija
- Lielākajā daļā ultrasonogrāfiskajā izmeklēšanā konstatēto aizdomīgo veidojumu neapstiprināsies krūts vēzis
Vai man ir nepieciešams ārsta nosūtījums krūts ultraskaņas skenēšanai?
Ierodoties uz izmeklējuma nav nepieciešams ārsta norīkojums, taču šāds norīkojums atvieglo radiologa darbu, jo speciālists var labāk koncentrēties konkrētā jautājuma precizēšanai.
Kā pieteikties uz izmeklējumu?
Jūs varat rezervēt krūts dziedzeru ultrasonogrāfisko izmeklēšanu, zvanot pa tālr.24508300
Cik ātri var piekļūt izmeklējuma?
Mēs piedāvājam izmeklējumu veikt iespējami ātrā laikā - parasti 1-2 nedēļu laikā.
Cik maksā krūšu ultrasonogrāfiskā izmeklēšana?
Cena: 55 eiro